Reklam
Reklam

Serbest bölgelerin yerine özel ekonomik bölge

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Artık serbest bölge konseptinden özel ekonomik bölgeler konseptine geçiyoruz" dedi...

Serbest bölgelerin yerine özel ekonomik bölge
Serbest bölgelerin yerine özel ekonomik bölge
Reklam

Manisa Organize  Sanayi Bölgesi'nde 35 milyon Euro'ya kurulan Belenco fabrikasının açılışına Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, AK Parti İl Başkanı Murat Baybatur, Merkez İlçe Başkanı Berk Mersinli, Peker Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Peker, Peker Grubu ve Benlenco Yönetim Kurulu üyesi Hande Kuyumcu Peker, Belenco Genel Müdürü Berk Kuter, daire müdürleri, işadamları, işçiler ve çok sayıda davetli katıldı.

"TÜRKİYE'NİN CARİ AÇIKTAN BAŞKA BİR SORUNU YOKTUR"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, hayatının 35 yılının OSB'lerde geçtiğini ifade ederek şöyle konuştu:

Yatırımcı olarak OSB'lerin kurucusu, işletilmesine destek sağlayan bakan olarak bu işin kıymetini bilen kişiyim. Manisa OSB'de bu yıl 22 tesisi açılışı yapıldı. Bu Türkiye'nin dünyaya verdiği mesajdır. Manisa lalesi, OSB ile meşhur değil.

Manisa bir tarih ve kültür şehri. Türkiye ekonomisini temel taşı ve direğidir. Manisa Türkiye'nin 7 büyük ihracat yapan bir ilidir. Bilhassa Manisa'nın ihracattaki kapasitesi ve ihracat ettiğini ürünleri çeşitliğine baktığımız zaman 137 ülkeye ihracat yapmaktadır ve Türkiye'de yapılamak istenilen sistemin örneğidir.

9 yıl önce Ankara Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı yaptığım dönemlerde, 2010 yılında ekonomik krizin devam ettiği, Avrupa ülkelerinin birçoğunun yoğun bakım çadırında olduğu bir dönemde biri çıkıp bana Türkiye'nin 134 milyar dolar ihracat yapacağını söyleseydi ve iddiaya girseydim, mutlaka kaybederdim.

Bunun başarısı siyasi istikrar ile ekonomik istikrarın birbiri ile sağladığı başarı ortamıdır. Türkiye'nin kalkınmasına ve başarısına büyük önem verilmiştir. Eğer Türkiye 134 milyar dolar ihracat yapmışsa, dimdik ayakta duruyorsa bunda özel sektörün payı büyüktür.

Ben bakan olarak aslında bunu teşekkürü sanayici ve yatırımcı kardeşlerime yapıyorum. Bugün Türkiye çok büyük testten geçmiştir. 2008 yılında başlayan ekonomik krizin etkileri hale devam ediyor. Avrupa ve AB'nin yapısına baktığımızda büyük çoğunluğunun durumunun kötü olduğunu görüyoruz. Amerika'da da yüzlerce banka battı.

Böyle bir dar boğaza baktığımızda Türkiye'nin dimdik ayakta olduğunu görüyoruz. Bunun sebebi özel teşebbüs, siyasi istikrar ve bunun getirdiği ekonomik istikrardır. 27 yıl sanayicilik yaptım Türkiye'nin birçok gelişimini bir sanayici olarak yaşadım. Türkiye eğitimde, sağlıkta, alt yapı hizmetlerinde, ulaşımda, iletişimde, teknoloji de başarı göstermeye başladı.

Türkiye artık AB master kriterlerini üstünde bir ülkedir. Türkiye'nin şuanda dış ve iç borçları yüzde 40'ların altına inmiştir. Şuanda ülkemiz Avrupa'nın 27 ülkesinin 20'sinden daha iyi konumdadır. Türkiye bugün AB'nin istediği kriterlerin çoğunun üstendedir. Türkiye'nin cari açıktan başka sorunu yoktur: bu da ihracatı çoğaltmak böyle fabrikaların açılmasıyla önlenecektir."

"BİZE HASTA DİYENLER ŞİMDİ OKSİJEN ÇADIRINDA"

2011 yılında Türkiye'ye 10,9 milyar dolar yabancı sermaye geldiğini kaydeden Bakan Çağlayan, "Bunlar Türkiye'nin siyasi ve ekonomik istikrarına geliyor. Yabancı yatırımcı yatırım yapacağı ülkeye 1 yıllığına gelmez en az 15 yıllık geleceğe yatırım yapar.

Türkiye sadece bugünün değil, geleceğinde yatırım yapılan ülkelerinden olacaktır. Türkiye hasta diyen, ekonomiye hasta diyenler, şimdi onlar oksijen çadırında. Avrupa'daki ülkelere acil şifalar diliyoruz. Türkiye toplam ihracatı yüzde 20 artıyor.

Türkiye'nin bu ekonomik başarıyı nasıl sağladığı birçok ülke tarafından analiz konusu yapılıyor. Gelmiş olduğumuz nokta önemli, ama bu yeterli değil. 2023'de önemli hedeflerimiz var. Türkiye 100. kuruluş yıl dönümünde Atatürk'ün istediği çağdaş muasır medeniyetler seviyesine gelecektir.

Türkiye'nin ihracatını 500 milyar dolara, milli geliri 2 trilyon dolara, kişi başına geliri 25 milyonun üstüne çıkarmak istiyoruz. Sivil bir Anayasası olan kendi otomobilini, uçağını yapan ülke haline getirmek istiyoruz"dedi.

"SERBEST BÖLGE YERİNE ÖZEL EKONOMİK BÖLGELER GELİYOR"

Bakan Çağlayan bugün Türkiye'nin yurtdışı ülkelerde de yatırım yaptığını belirterek, "Eskiden Türkiye'den yurt dışına yatırım yapana iyi gözle bakılmazdı. Şimdi yurt dışına yatırım yapan sanayicimize destek veriyoruz. Şimdi Türkiye devri. Gün Türkiye'nin. 25 milyar dolar uluslar arası alanda yatırım yaptı. Artık serbest bölge konseptinden özel ekonomik bölgeler konseptine geçiyoruz. Bu bölgeleri Sanayi, ticaret, turizm, sinema, son derece döviz kazandıracak alanlara dönüştürüyoruz.

Bundan sonra Çin'de, Rusya'da ABD ve Avrupa ülkelerinde Türk özel ekonomi bölgeleri kurulacak. Türkiye Dünyanın her alanında ekonomik alanında üretim yapabilecek kapasiteye gelmiştir" diye konuştu.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi de, Türkiye'de işsizlik oranı artışının artık sınırlı seviyelerde kaldığını belirterek, "Kriz döneminde bile toplam istihdam hiçbir zaman azalmadı.

2009'da bile toplam istihdamını 83 bin kişi artırdık. Ülkemizde 2010 sonu irtibari ile AB ülkeler ile karşılaştırıldığında kamu dengesi en iyi olan 4 ülkeden biriyiz. Almanya, Fransa ve İngiltere'den çok daha iyi durumdayız. Gelişmiş ülkeler borç sorunları ile uğraşıyor.

Yunanistan, Portekiz gibi ülkeler AB destekli kurtarma paketleri başvuruldu. Ama bunlarda yeterli olmadı. Gelişmiş ülkelerde kredi notları düşerken, bizim kredi notumuz artamaya başladı. Türkiye'nin 100. yılında dünyanın en iyi ülkeleri arasına sokmayı hedefliyoruz.

Her bireyin mutlu olarak yaşamasını istiyoruz. İş olsun, ekmek olsun, hürriyet olsun istiyoruz. Bunların işlemesi için demokrasi gerekmektedir. Ülkemizde istihdam oluşabilmesi demokrasi ve yeni yatırımlar gerekmektedir. Bunu özel sektör ve yabancı yatırcılar ile yapmamız gerekir.

İşte bunu örneklerinden biriside Belenco'dur'' dedi. Bakan Çağlayan, konuşmaların ardından kurdele kesimi için CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel'i de sahneye davet etti. Tüm ısrarlara rağmen gelmemesi üzerine Bakan Çağlayan, elinden tutarak sahneye çıkardığı Özel ile birlikte kurdeleyi kesti.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı