Reklam
Reklam

Dayakçı eşe sinyalli sistem

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için sinyalizasyon sistemini hayata geçireceklerini açıkladı. Şahin, "Kadını eve hapsetmeyecek, yolda giderken de nerede olduğunu gösterecek ve sinyale bastığı zaman hemen haber verecek bir sistemi de hayata geçiriyoruz" dedi.

Dayakçı eşe sinyalli sistem
Dayakçı eşe sinyalli sistem
Reklam

Bakan Fatma Şahin, toplumda giderek artan kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü'nde düzenlenen "Hiç mi vicdanın sızlamadı" konulu seminere katıldı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun da katıldığı seminerin açılış konuşmasını Halkla İlişkiler Uzmanı Betül Mardin yaptı. Konuşmasının ardından Bakan Şahin'i kürsüye çağıran Mardin ile Bakan arasında geçen diyalog salondakileri güldürdü.

Betül Mardin, Bakan Şahin'e, "Hem evlisin, hem çocuğun var, hem bakanlık yapıyorsun. Nasıl yaptın bunu?" diye sordu. Bakan Şahin ise, "2 çocuğum var. Hem kariyer, hem çocuk yaptım" diye karşılık verdi. Şahin ve Mardin arasında geçen esprili diyalog salonda bulunan öğrencileri de güldürdü.

Seminerde konuşan Bakan Fatma Şahin, kadına şiddet uygulayan bir erkeğin psikolojik sorunları olduğunu ve tedavi görmesi gerektiğini ifade ederek, "Bu süreç erkeklerin tedavi ve zihinsel dönüşümünün tamamlanması gereken bir süreç. Bu iki süreci beraber götüreceğiz. Koruyamadığınız ve önleyemediğiniz zaman nasıl tedbir alacaksınız?

İşin ikinci boyutu orası. Aile mahkemeleri nasıl çalışacak? Bugün yaşadığımız sorunlarda aile mahkemesi hakimi görevini bitirdiği zaman cumhuriyet savcısına yetki vermediği zaman bu olayların saati zamanı yok. İçişleri Bakanlığı'nda kolluk kuvvetinin kendi içinde organize olduğu, bazı birimler hiç hukuka ihtiyaç hissetmeden yasal alt yapı beklemeden oradaki liderin gücü ile bunu İstanbul yaptı, Ankara yapıyor, geçen Isparta'ya gittim. Bütün hepsi birleşmiş valimizin başkanlığında, bir protokol imzalamışlar. Bizim yasal olarak başlattığımız şeyi uygulamaya başlamışlar" dedi.


Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için sinyalizasyon sistemini hayata geçireceklerini ifade eden Bakan Şahin, "Önleyemediğiniz ve koruyamadığınız zaman bunu nasıl yapacağız? İçişleri Bakanlığı'ndan bize gelen talep, 'Biz her mağdurun başına polis mi dikeceğiz?' gibi bir anlayış vardı. Şimdi dedik ki; bilgi ve teknolojiyi kullanacağız. Bilgi ve teknolojiyle, sinyalizasyon sistemiyle mahkeme kararına uymayan bir erkek varsa hızlı bir şekilde kolluk kuvvetine ulaşacağı bir sistemi hayata geçiriyoruz.

Burada kendi içerisinde yapılacak çok iş var beraber başarmamız gereken. İçişleri Bakanlığı'nın burada büyük bir mekanizmayı güçlendirmesi gerekiyor. Kadını eve hapsetmeyecek, yolda giderken de nerede olduğunu gösterecek ve sinyale bastığı zaman hemen haber verecek bir sistemi de hayata geçiriyoruz. ,

Koruyamadığınız ve önleyemediğiniz zaman nasıl destekleyeceksiniz? Nasıl koruyacaksınız? Gece yarısı ayağında terliği ile iki çocuğu ile dışarıda kalmış, cebinde parası yok, nüfus cüzdanı yok, sosyal devlet olarak yanında olmanız lazım. Sığınma evlerinin sayılarını çoğaltmamız lazım. Sığınma evlerini nicelik ve nitelik bakımından yeniden yapılandırmamız lazım" diye konuştu.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı