Reklam
Reklam

Bursa'da 2 bin 500 depremzede misafir ediliyor

Van ve Erciş'te meydana gelen deprem sonrası Bursa’ya gelen 2 bin 500 depremzede Valilik ve sivil toplum kuruluşlarının belirlediği

Bursa'da 2 bin 500 depremzede misafir ediliyor
Bursa'da 2 bin 500 depremzede misafir ediliyor
Reklam

misafirhanelerde konaklıyor. Bazı depremzedeler ise yakınlarının yanında konaklamayı tercih ediyor.
Bursa Gönüllü Kuruluşlar (BGK) Platformu’nun Bursa Kültür Vakfı’nda gerçekleştirilen 198. Toplantısı’na katılan Bursa Valisi Şahabettin Harput, Van’da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki deprem sonrasında Bursa’ya 2 bin 500 depremzedenin geldiğini, bu depremzedelerin 500’ünün resmi kanallarla getirildiğini söyledi. Harput, Bursa’ya gelen depremzedelerin Valilik ve STK’ların belirlediği misafirhanelerde ağırlandıklarını, kimilerinin ise Bursa’da bulunan akrabalarının yanlarında kalmayı tercih ettiklerini belirtti.
Bursa Kültür Vakfı Başkanı Fikri Pala’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya katılan BGK Platformu’nun üyesi yaklaşık 60 STK’nın temsilcilerine hitap eden Bursa Sağlık İl Müdürü Dr. Özcan Akan ise Van depreminde görev alan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) hakkında bilgi verdi. UMKE’nin 2003 yılından itibaren Türkiye’de yaygınlaşmaya başladığını belirten Dr. Akan, “Güney Marmara’da konuşlanan ve bu bölgedeki koordinasyonu sağlayan önemli bir ekibiz. Başta İran Bam’da, Pakistan’da, Somali’de, Haiti’de de bulunarak önemli çalışmalara imza attığımızı söyleyebiliriz.” dedi.
UMKE olarak yakın zamanda eşine az rastlanır bir operasyon gerçekleştirdiklerinin altını çizen Sağlık İl Müdürü Akan sözlerine şöyle devam etti: "Geçtiğimiz günlerde Bursa Zeyniler’de meydana gelen trafik kazasında uçuruma yuvarlanan otomobilde bulunan 3 kişi için Türkiye’de eşine az rastlanır bir operasyon gerçekleştirerek bu vatandaşları uçurumdan çıkardık. Eşine az rastlanır diyorum çünkü Genelkurmay Başkanlığı’ndan gece görüş özelliğine sahip Skorsky helikopter talebinde bulunarak bu vatandaşlarımızı 3 sortinin ardından oldukları yerlerden çıkarabildik.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı