Reklam
Reklam

Bebekler cami avlularına terk edilmiyor

Sağlık Bakanlığı’nın yürürlüğe koyduğu Tıbbi Sosyal Hizmet Yönergesi ile bebekler artık cami avlularına bırakılmıyor. Şevket Yılmaz Hastanesi Sosyal Hizmet Birimi Başhekim Yardımcısı Nilgün Balkan Aksoy, kurdukları Sosyal Hizmet Birimi sayesinde artık cami avlularına, köşe başlarına bebeklerin bırakılmadığını söyledi.

Bebekler cami avlularına terk edilmiyor
Bebekler cami avlularına terk edilmiyor
Reklam
Sağlık Bakanlığı’nın 16 Şubat 2011 tarihinde yayımladığı Tıbbi Sosyal Hizmet Yönergesi’nin ardından 11 Nisan 2011 tarihinde Bursa Şevket Yılmaz Hastanesi bünyesinde Tıbbi Sosyal Hizmet Birimi hizmete girdi. Birim, psiko-sosyal ve ve sosyo-ekonomik sıkıntıları olan 361 hastaya hizmet verdi. Bunların 16 tanesi küçük yaşta gebe kalan ve evlilik dışı doğum yapan hastalar oldu.

Şevket Yılmaz Hastanesi Sosyal Hizmet Birimi Başhekim Yardımcısı Nilgün Balkan Aksoy, "Çoğu zaman hastalarımızı tedavi ederken istemeyerek de olsa sosyal yoksulluklarına çare bulamadan onları taburcu ediyorduk. Önceden sosyal servis birimi vardı. Ama bu kadar faal değildi. Şu anda hastanemizde ayakta veya yatarak tedavi gören hastalarımızın hepsi ile bütün personel yakından ilgileniyor. Hastaların tedavi sürecinde aileleriyle ilişkilerini düzeltmelerine de yardımcı oluyoruz" dedi.

Sosyal hizmet uzmanlarına başvuranların haricinde hemşire ve doktorların da bildirdiği kişilerin sıkıntılarını gidermek için çalıştıklarını anlatan Aksoy, "Şu anda görev yapan 2 personelimiz sürekli kayıtları inceleyerek, kalacak yeri bulunmayan, hastalığı yüzünden hayatı alt üst olan, sağlık güvencesi olmayan hastaları tespit ediyor. Bu sistem sayesinde artık bebekler sokak köşelerine, cami avlularına veya bir yere atılmıyor. 18 yaş altı gebelikler ve evlilik dışı doğan bebeğin terk edilme ihtimaline karşı polise haber veriyoruz. Ayrıca hastanın ailesi ile de irtibata geçilmeye çalışılıyor. Nikahı olup da maddi durumu olmayan çiftler bize başvurduğunda yakın ailelerini araştırıyoruz. Bakamayacak durumda olan ailelere sosyal hizmetler yardım etmeye çalışıyor. Doğurduğu bebeği istemeyen 18 yaş altında veya evlilik dışı doğum yapmış ya da maddi durumu iyi olmayan aileleri de sosyal hizmetlere bildiriyoruz. O bebekler sokak köşelerine atılmak yerine devletin yetiştirme yurtlarına teslim ediliyor" diye konuştu.
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
BUSMED Sosyal Medya Eğitimleri
BUSMED Sosyal Medya Eğitimleri