Reklam
Reklam

Tehlike burnumuzun dibinde!

Türk Kızılayı Genel Başkan Başdanışmanı ve Afete Hazırlık, Deprem Eğitim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Kızılay’ın Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi kapsamında Bursalı muhtarlara deprem eğitimi verdi.

Tehlike burnumuzun dibinde!
Tehlike burnumuzun dibinde!
Reklam
Ördekli Kültür Merkezi’ndeki toplantıda konuşan Işıkara, Bursa Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki 7 ilçenin muhtarlarına depremde alınması gereken tedbirlerin önemini anlattı. Işıkara, muhtarların topluma en yakın kişiler olduğunu, depremin zararlarını azaltmak için toplum lideri olan muhtarların önem arz ettiğini belirtti. Muhtarların depremde meydana gelecek zararların azaltılması ve gerekli tedbirlerin alınması için çalışmalarını isteyen Işıkara, "Projenin amaçları, sosyal sorumluluk bilinci oluşturmak, yerelde kurumlar arası iş birliğini sağlamak, gönüllülük ve toplum katılımını gerçekleştirmektir. Sizler muhtar olarak bunları gerçekleştireceksiniz" dedi.

Bursa’nın Türkiye’nin diğer illerinde olduğu gibi deprem tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Işıkara, "Kuzey Anadolu fay zonunun güney kolu dediğimiz, Sakarya Geyve’den başlayan ve Mekecek, İznik Gölü’nün güneyi ile Gemlik Körfezi’nden Marmara’ya gelen kısım, 1755 tarihinden bu yana bir deprem üretmemiş. Dolayısıyla deprem üretmemesi çok iyi bir şey değil. İkincisi, Gemlik Körfezi’nde küçük küçük depremlerin kümelendiği bir yer var. Benzer kümelenme İzmit Körfezi’nde de vardı ve 17 Ağustos depremi o küçük küçük kümelenmelerin olduğu yerde meydana geldi. Dolayısıyla Gemlik’te de potansiyel bir deprem tehlikesi söz konusu. Kuzey Anadolu fay zonunun, güney kolu ile birlikte potansiyel deprem tehlikesinin olduğu yer, Bursa merkeze kuş uçuşu 20 kilometre mesafede. Bu tehlike burnumuzun dibinde. Bunun yanı sıra adaların güney batısında İstanbul’u etkileyecek, Marmara depremi dediğimiz bir deprem söz konusu. Bu deprem olduğu zaman yalnız Bursa’yı değil, 17 Ağustos’ta olduğu gibi Marmara çevresini,
20 milyon kişiyi etkileyecek. Buna Bursa da dahildir. Bursa da bu depremden etkilenecek" diye konuştu.

Muhtarlardan bu tehlikeye ehemmiyet vermelerini isteyen Işıkara, "Mahallenizde üzerinize düşen görevleri A’dan Z’ye mutlaka yerine getirmelisiniz. Bu görevin başına muhtarları koymamızın sebebi, topluma en yakın kişiler olmanız, bütün mahalle tarafından tanınmanızdır. Sizin yapacağınız her çalışma afet zararlarının önlenmesi konusunda toplumu etkileyecektir" dedi.
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
BUSMED Sosyal Medya Eğitimleri
BUSMED Sosyal Medya Eğitimleri