Reklam
Reklam

Nihayet kontrol altında!

Bursa’da Uludağ’ın eteklerinde bulunan tarihi Cumalıkızık köyünün üst bölgesinde 3 gündür devam eden yangın, yağmurun da etkisiyle büyük ölçüde kontrol altına alındı. Yaklaşık 100 kişinin 50’ye yakın itfaiye aracıyla söndürmeye çalıştığı yangının çıkış sebebi tarafından araştırılacak.

Nihayet kontrol altında!
Nihayet kontrol altında!
Reklam
Bursa’da önceki gün sabah saatlerinde yaprakların tutuşmasıyla başlayan yangın, şiddetli lodosun etkisiyle kısa sürede büyüdü. Bölgenin engebeli olması sebebiyle ekipler zor anlar yaşarken, yangını söndürme çalışmalarına 100’e yakın vatandaş, itfaiye ve orman ekibi katıldı. Balıkesir, Yalova, Bilecik ve Sakarya’dan gelen yaklaşık 25 itfaiye ile 25 arasöz, 3 gün boyunca alevleri kontrol altına almaya çalıştı. Bölgede 3 gün boyunca süren şiddetli lodos, söndürme çalışmalarına katılan ekiplerin işini oldukça zorlaştırdı. Sabah saatlerinde Cumalıkızık köyünün üst bölgesinde bulunan bir alandan yine alevler yükseldi. Ancak yağmurun yağmasıyla yangın kısmen söndü. Yangın bölgesinde 2 uçağın yanı sıra 3 dozer de görev alırken, büyükşehir ve ilçe belediyelerine ait sulama tankerleri söndürme çalışmalarına katılan araçlara su takviyesi yaptı.
Yangının yaklaşık 70 hektarlık alanda etkili olduğunu belirten Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Kemal Coşkun, "Yangın yağmur ve uçaklarımızın yardımıyla kontrol altına alındı. Öğle saatlerinde şiddetli bir yağmur bekliyoruz. Biz orada ekiplerimizi hazır bulunduracağız. Yangın sönse de ekiplerimiz yine çıkabilme ihtimaline karşı bölgede olacaklar" dedi.
 
"RAPORLARIMIZI HAZIRLAYACAĞIZ"

Yangının kontrol altına alınmasının ardından çıkış sebebi hakkında çalışmalara başladıklarını ifade eden Coşkun, "Tabii ki bunun faillerini bulmak için çalışmalarımız olacak. Ortada suç teşkil eden bir durum var mı, bunu araştıracağız. Yangının çıkış sebebini tespit etmeye çalışıyoruz. Hazırladığımız raporları genel müdürlüğe göndereceğiz. Bu raporlar doğrultusunda kolluk kuvvetleri çalışma yapacaklardır" diye konuştu.
Uludağ’ın eteklerinde çıkan yangını kestane toplamak isteyen vatandaşların çıkardığı ileri sürülürken, köylüler ise gece kestane toplanmayacağını belirttiler. Bölgede define avcılarının sürekli gece çalıştığını söyleyen köylüler, konuya farklı bir boyut kazandırdı.
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı