Reklam
Reklam

İstanbul adım adım kuraklığa gidiyor

Bu yılki yağışlar, 2008’in ardından en düşük seviyede gerçekleşti. Şehrin su ihtiyacını karşıladığı barajlarda su seviyesi gözle görülür oranda düştü.

İstanbul adım adım kuraklığa gidiyor
İstanbul adım adım kuraklığa gidiyor
Reklam

2009’da yüzde 85, 2010’da yüzde 70 olan doluluk oranları 2011’de yüzde 53’e geriledi. Yağışlarsa son 50 yılın ortalamasının da altında. İstanbul’da zaten bir kuraklığın olduğunu vurgulayan iklimbilimci Prof. Mikdat Kadıoğlu “Bu durum New York’ta yaşansa kuraklıkla mücadele planı devreye sokulurdu” dedi.Radikal’e konuşan İSKİ yetkilileri ise yağışların süreceğine, ayrıca Melen suyuna güveniyor:

“Melen sisteminin 1. kısmını devreye aldık. Su tüketimi 2012’de artacak. Biz de önlem olarak yeni su kaynağı geliştiriyoruz. Melen-2 devam ediyor. 2040’a kadar İstanbul’a su temin edebileceğiz. Bunun yanında vatandaştan beklentimiz tüketim alışkanlıklarının değiştirilmesi. Bu değişmez ve su tüketimi artarsa kurum olarak zorlanırız.’’

Ama Kadıoğlu’na göre Melen sisteminin kuraklığa çözüm olması mümkün değil, çünkü kuraklığın niteliği de değişiyor.

TARIMSAL KURAKLIK GELİYOR 
"Önceden kuraklık lokal oluyordu. Şimdi iklim değişikliğinden dolayı bölgesel olmaya başladı" diyen Kadıoğlu, şu uyarıda bulundu:

"Melen’de de kuraklık olunca ne yapacaklar? Şu anda meteorolojik ve ekolojik kuraklık var. Bundan sonraki kuraklık tarımsal kuraklık olacaktır. Şu anki durumun New York’ta olması halinde kuraklıkla mücadele planı devreye sokulurdu. Biz ise Türkiye’de kuraklık var mı yok mu diye tartışmaya giriyoruz. Türkiye’de bütün afetlerle mücadele Melen suyu örneğinde olduğu gibi yapısal önlemlere gidiyor. Yapılması gereken şehirlerin su havzası kapasitelerine göre planlanması."

"TÜRKİYE 2100’DE SUSUZ KALACAK" 
İngiltere Meteoroloji Dairesi’nin raporuna göre Türkiye 2100 yılında susuz kalabilir.

Durban’daki iklim zirvesinde açıklanan raporda Türkiye 1960’dan bu yana sürekli ısınan 24 ülkearasında yer aldı.

Isınma bu şekliyle devam ederse, tüm Akdeniz ve Ortadoğu’yla birlikte Türkiye’de de yağış miktarları düşecek, özellikle güneyde azalma yüzde 20’lere çıkacak, Türkiye’nin tahıl üretimi ciddi miktarda düşecek.

İklim değişikliğinin Türkiye’deki bir etkisi de 21. yüzyılda, ırmak taşmasıyla oluşan sel felaketlerinin azalması olacak.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı