Reklam
Reklam

Yağışlı ve soğuk hava geliyor!

Yüksek basınç merkezinin etkisinde bulunan ve bu nedenle uzunca bir süredir yağış almayan ülkemizin bugün (06.12.2011 Salı) batı kıyılarından başlamak üzere yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor.

Yağışlı ve soğuk hava geliyor!
Yağışlı ve soğuk hava geliyor!
Reklam

Bu nedenle; Bu akşam (06.12.2011 Salı) Marmara'nın batısı ve Kıyı Ege' de aralıklarla yağmur ve sağanak şeklinde yağış geçişleri bekleniyor.İç ve doğu bölgelerde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesinin görüleceği tahmin ediliyor. Rüzgarın Batı bölgelerde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S) olarak esmesi bekleniyor.

07.12.2011 Çarşamba günü Marmara, Ege, Batı Akdeniz ile akşam saatlerinden itibaren İç Anadolu' nun batısı ve Batı Karadeniz bölgelerinde yağış bakleniyor. Yağışların Kıyı Ege’de (İzmir, Aydın, Muğla, Manisa, Edremit, Ayvalık ve Dikili) kuvvetli olmak üzere, genellikle yağmur ve sağanak, gece İç Ege, Batı Karadeniz’in iç kesimleri ve İç Anadolu’nun kuzeybatısının yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

08.12.2011 Perşembe günü; Karadeniz, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun batısı ile sabah saatlerinde olmak üzere İç Ege, Göller Yöresi ve Marmara'nın doğusunun yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyılar ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde yağmur ve sağanak, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

09.12.2011 Cuma günü Doğu bölgelerde devam edecek yağışlara ilave olarak, yurdumuzun Karadeniz üzerinden gelecek olan yeni bir soğuk havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. Marmara’nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’nun batısı ile Afyonkarahisar ve Kütahya çevrelerinde yağış bekleniyor. Yağışların Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile İstanbul çevrelerinde yağmur, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Yağışlı hava kütlesinin

10.12.2011 Cumartesi günü Doğu Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda yağışlara neden olduktan sonra yurdu terk etmesi bekleniyor.

Hava Sıcaklığında Salı günü önemli bir değişiklik beklenmiyor, ancak Çarşamba günü kuzeybatı kesimlerde, Perşembe ve Cuma günleri ülke genelinde hissedilir derecede (4 ila 6 derece) azalacağı tahmin ediliyor. Çarşamba günü Kıyı Ege’de beklenen kuvvetli sağanak yağış, özellikle Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri iç ve doğu bölgelerde görülecek kar yağışı ile bu gece ve yarın (Salı) batı bölgelerimizde kuvvetli esmesi beklenen Lodos’ un neden olabileceği soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmelerine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

MARMARA BÖLGESİ'NE UYARI

Marmara bölgesinde, rüzgarın güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli olarak esmesi bekleniyor. Başta Bursa ili olmak üzere bölge genelinde soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmelere karşı ilgililerin ve vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU -24'Ü GÖRDÜ

Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olan Sibirya soğukları yaşamı olumsuz yönde etkiliyor.

Meteoroloji Erzurum Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Sibirya üzerinden gelen yüksek basınç sisteminin etkisi altında olan bölgede soğuk havanın etkili olduğunu bildirildiler.Bölgede gece en düşük hava sıcaklığı eksi 24 dereceyle Erzurum'da ölçüldü. Gece en düşük hava sıcaklığı Ağrı'da eksi 23, Ardahan'da eksi 18, Kars'ta eksi 16, Iğdır'da eksi 9, Erzincan ve Bayburt'ta eksi 8 derece olarak kaydedildi.

Günün en yüksek hava sıcaklıkları ise Erzurum'da eksi 5, Ağrı'da eksi 4, Ardahan'da eksi 3, Kars'ta eksi 1, Bayburt'ta 3, Erzincan'da 5 ve Iğdır'da 7 derece olması bekleniyor.

Sarıkamış

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde de etkili olan soğuk hava dolayısıyla yerleşim birimindeki ev ve iş yerlerinin camları buz tuttu.

Gece en düşük hava sıcaklığı eksi 15 derece olarak ölçülen ilçede, sürücüler araçlarını battaniyeyle sararak soğuktan korumaya çalıştı. İlçedeki binaların çatılarında buz sarkıtları oluştu, vatandaşlar buz tutan yollarda yürümekte zorlandı, çeşmeler buzlarla kaplandı.

Bu arada aç kalan kargaların bir dükkanın önündeki çuvaldan ceviz almaları ise ilginç görüntü oluşturdu.


BURSA

Bursa'da, kuvvetli lodos nedeniyle 5 Aralık Pazartesi günü akşam saatlerinden itibaren 18 kişinin karbonmonoksit zehirlenmesi şüphesiyle hastanelere kaldırıldığı, ancak hayati tehlikelerinin bulunmadığı bildirildi.

İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Efrail Atıcı, yazılı açıklamasında, Bursa'da dün başlayan ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün açıklamalarına göre devam edeceği beklenen, şiddetli lodos nedeniyle vatandaşların dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı