Reklam
Reklam

Sultanahmet'de silahlı saldırı

Topkapı Sarayı önüne gelen uzun namlulu silahlı bir kişi, Saray önünde nöbet tutan askerlere ve vatandaşlara ateş açtı. İlk belirlemelere göre çatışmada güvenlik görevlisi Mehmet Ballıcı ve bir asker yaralandı.

Sultanahmet'de silahlı saldırı
Sultanahmet'de silahlı saldırı
Reklam

Ortaya çıkan ilk görüntülere göre, saldırganın sırtında çapraz olarak asılmış bir tüfek ve sırtında fişekler, çanta ve rambo bıçağı dikkat çekiyor.Edinilen bilgiye göre; uzun namlulu silah taşıyan bir kişi, sabah saatlerinde Topkapı Sarayı önüne geldi. Sırt çantalı saldırgan pompalı tüfeğiyle saray kapısında nöbet tutan askerin G3 piyade tüfeğini aldı. "Allahüekber" diyerek çevreye rastgele ateş eden Suriyeli, güvenlik görevlisi Mehmet Ballıcı ve bir askeri yaraladı. Saray önündeki çatışma devam ediyor. Polis tarafından boşaltılan bölgede sık sık silah sesleri duyuluyor. Topkapı Sarayı ve Arkeoloji Müzesi ziyarete kapatıldı. Silah seslerinin gelmeye devam ettiği bölgeye Özel Harekat Tim'leri de sevk edildi.

Çatışmada yaralananlar hastanede

Topkapı Sarayı önündeki silahlı çatışmada yaralanan 2 kişi, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Topkapı Sarayı önüne gelen uzun namlulu silahlı bir kişi, Saray önünde nöbet tutan askerlere ve vatandaşlara rast gele ateş açtı. İlk belirlemelere göre saldırıda iki kişi yaralandı. Saldırıda yaralanan iki kişi ambulanslarla Haseki Eğtimi ve Araştırma Hastanesi'ne getirildi. Saldırıda yaralanan iki kişiden birisinin vücuduna 3 kurşun isabet ettiği öğrenildi.

VALİ'DEN AÇIKLAMA

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu olayı yakından takip ettiklerini ve saldırının tamamen kişisel olduğunu açıkladı.

CNN Türk canlı yayınına katılan bir görgü tanığı ise şunları anlattı:
“9.45 sularında Ayasofya tarafında kaldırımda yürüyorduk. Çeşmenin oraya gelmeden patlama sesleri duyduk. Lastik patlama sandık. Sonra baktık ki kapıdaki asker yerdeydi. Orası karıştı. Gördüğüm kadarıyla omzunda silah vardı. Mermi kemeri vardı üzerinde. Herkes kaçışmaya başladı. Çok aşırı bir kalabalık yoktu yollarda.

Polis araçları geldi hemen. Biz çok kısa sürede en az 10 kez silah sesi duyduk. Saray içine girdi sanırım.

O saldırgan daha ateş etmeden önce kaldırımda yürüyordu, biz de dikkat etmedik. Elinde tüfekle yürüyormuş. Grup içinde biri gördü. Ama dikkatimizi çekmedi. Saldırgan zayıftı.”

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı