Reklam
Reklam

Karbonmonoksit zehirlenmesine dikkat

Karbonmonoksit zehirlenmesi nedeniyle bu yıl 10 kişinin öldüğünü ve 498 kişinin hastanelik olduğunu belirten Akan, zehirlenmelerin özellikle sosyo-ekonomik yönden geri kalmış bölgelerde yaşandığına dikkat çekti.

Karbonmonoksit zehirlenmesine dikkat
Karbonmonoksit zehirlenmesine dikkat
Reklam
Kış aylarının kabusu olan karbonmonoksit zehirlenmeleriyle ilgili çalışmalar İl Sağlık Müdürlüğü’nde düzenlenen panelde masaya yatırıldı. Her yıl onlarca kişinin ölümüne yol açan karbonmonoksit zehirlenmelerinin özellikle kalabalık nüfusu ve lodos nedeniyle Bursa’da sık yaşandığını dile getiren İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, 2009’da 758 zehirlenme vakası ve 3 ölüm yaşandığını, 2010’da bin 185 zehirlenme vakası ve 19 ölüm görüldüğünü, 2011’de ise bugüne kadar 498 zehirlenme vakası ve 10 ölüm yaşandığını anlattı.
 
Karbonmonoksit zehirlenmelerini sürekli gündemde tutmaya devam ettiklerini belirten Dr. Özcan Akan, bu zehirlenmelerin özellikle sosyo-ekonomik yönden geri kalmış bölgelerde daha fazla yaşandığına dikkat çekti. Akan, “Demek ki, vatandaşımızın bilinçlendirilmesi konusunda daha çok yol kat etmemiz gerekiyor” dedi.
 
BACA TEMİZLİĞİ PAHALI DEĞİL...

Yaklaşık 700 bin haneye bacaların temizletilmesinin önemine dikkat çeken broşür dağıtıldığını kaydeden Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan ise, baca temizletme işinin astronomik rakamlar tutmadığını vurguladı.
 
Baca temizleme konusunda tek yetkili kurumun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı olduğunu sözlerine ekleyen Orhan Doğan, “Yaptığımız araştırmalarda çıkan yangınların yüzde 20’sinin baca yangınlarından meydana geldiğini tespit ettik. Yaptığımız çalışmalar demek ki, ses getirdi ve bu oran yüzde 10’a düştü” diye konuştu. 

İZOLASYONA DİKKAT...

Karbonmonoksit gazının, bacası çekmeyen veya projesi ve imalatı standartlara uygun yapılmamış cihazların bulunduğu kapalı ortamlarda zehirlenme veya ölümlere yol açtığını ifade eden Makine Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Mart da, sorunun temelinde kaçak yapılaşma ve gecekondulaşma yattığını söyledi. İbrahim Mart ölümler konusunda vatandaşlara çağrıda bulunarak, “Bacalarının uygun olup olmadığını 444 86 66 nolu telefona başvurarak ücretsiz olarak yaptırabilirler. Baca ve duman gazı boru birleşim noktalarında, baca gazı sızdırmazlık izolasyonuna özellikle dikkat edilmeli” şeklinde konuştu.
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı