Reklam
Reklam

Aleviler CHP'den özür bekliyor

CHP kurulduğundan beri aleviler büyük çoğunlukla CHP'ye oy vermekte. CHP'nin bu konuda Alevilere bir vefa borcu var.

Aleviler CHP'den özür bekliyor
Aleviler CHP'den özür bekliyor
Reklam

Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Cengiz Hortoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçmişte Dersim'de yaşananlarla ilgili özür dilemesini anlamlı bulurken, aynı hassasiyeti Cumhuriyet Halk Partisi'nden de (CHP) beklediklerini dile getirdi.

Devletlerinde yer yer hata yapabileceğine dikkat çeken Başkan Hortoğlu, önemli olanın hatadan dönmek olduğunu söyledi. Özür dilemenin erdemlik olduğunu dile getiren Hortoğlu:"1936-39 yıllara arasında dersimde yaşanan bir katliamdan bahsediyoruz. Devlete belki başkaldırmış insanlar olabilir. Devlet bunlara silahlı kuvvetleri ile karşılık vermiş olabilir. Bu mücadelenin sonunda silahlı çatışmada ölmüş olanlarda olabilir. Bunlar kabul edilebilir şeyler. Ancak orantısız güç kullanarak çoluk çocuk demeden binlerce insanı öldürmek kabul edilemez. Devleti diğer örgüt yapılarından ayıran hukuk kurallarıdır. Devletlerde insanlar gibi hata yapabilirler. Önemli olan bu hatadan dönebilmektir. Bizde bir özür geleneği kültürümüzde olmakla beraber sanki özür dilendiğinde karşıya taviz vermiş gibi algılanıyor. Bu doğru değil. Özür dilemek bir erdemdir. Devletle ve millet arasındaki bağı kuvvetlendiren bir etki yaratır. Başbakan'ın özür dilemesi oldukça anlamlıdır. Biz bunu önemsiyoruz. Ama tek başına özrün
yetmeyeceğini de düşünüyoruz. Özürle beraber 1949 yılında alınmış bir karar vardı. Sürgün edilenlerin tekrar yurtlarına dönmeleri halinde onlara bölgeye ait topraklardan verilmesi hususunda söz verilmişti. Bu söz yerine getirilmemiş. Bu mağduriyetlerin giderilmesi adına adımlar atılabilir. Devlet onları kucaklayabilir. Türkiye'de yaşayan tüm Alevilerin ortak bir talebi vardı. Bence bu işin tam zamanıdır. Alevi taleplerinin karşılanması adına devletin somut bir adım atması bu özrün tamamlayıcısı olacaktır" dedi.

Alevilerin, CHP kurulduğundan beri partiye destek verdiğini hatırlatan Hortoğlu, bu konuda CHP'nin Alevilere karşı vefa borcunun olduğunu vurguladı. CHP'den de olumlu adımlar beklediğini sözlerine ekleyen Hortoğlu:"CHP kurulduğundan beri aleviler büyük çoğunlukla CHP'ye oy vermekte. CHP'nin bu konuda Alevilere bir vefa borcu var. Üstelik Genel Başkanı Alevi iken üstelik Genel Başkanları Dersimli iken bu sorumluluğu CHP'nin rahatlıkla yerine getirmesi gerek. Böyle bir siyasi sorumluluğu yerine getirmek önce CHP'ye düşer. CHP'li siyasetçilerden de olumu adımlar bekliyoruz" diye konuştu.

"GELECEĞE YEPYENİ BİR SAYFA AÇMAK İSTİYORUZ"
Alevilerin yaşananları affedip geleceğe yepyeni bir sayfa açmaya hazır olduğuna vurgu yapan Hortoğlu, AK Parti'nin ve Başbakan'ın attığı olumlu adımların CHP'den de gelmesini beklediklerini konuşmasına eklerken, şunları söyledi:"CHP 1930-1940'lı yıllarda hem iktidarı hem de tek parti olarak etkili olduğu için orada yaşananların vebalini üstlenmek istemiyor olabilir. Ancak orada tarihsel gerçeklikler var. O dönemin müsebbipleri belli. Geleceğe yepyeni bir sayfa açmak istiyoruz. Aleviler hiçbir zaman içinde kin, öfke ve düşmanlık gibi duyguları beslemezler. Bizler 'İncinsen de İncitme' diyen Hacı Bektaşi Veli'nin talipleriyiz. Dolayısıyla biz bu acılarımızı içimize koyup affetmeye hazırız. Yeter ki iyi niyetli bir adımla karşılık bulalım. Ben bu konuda AK Parti'nin ve Başbakan'ın yaptığı olumlu adımların CHP'den de gelmesini bekliyorum."

"TUNCELİ ADININ DERSİM OLARAK DEĞİŞTİRİLMESİNİ DESTEKLERİZ"

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner'in 'Tunceli'nin ismi Dersim olarak değiştirilmeli' önerisine destek verdiklerini belirten Hortoğlu, şöyle konuştu:"AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner'in önerisiydi. Biz bu öneriyi destekleriz. Dersim, Tunceli olarak Devletin tunç elinin yani sert elinin yansıması gibi algılanıyor. Dersim oranın eski bir ismi. Böyle bir adım atılması Dersimliler nezdinde çok sempati ve ilgiyle karşılanacaktır. Kemal Kılıçdaroğlu'da iyi bir şeyler yapmak istiyor belki ama parti içinde bazı siyasi gruplar var. Onları herhalde aşamıyor. Biraz tereddütlü davranışlar içerisinde görüyorum. Biraz cesaretli davranması lazım. Sanki yaparsa bir sıkıntı, yapmazsa başka bir sıkıntı olacakmış gibi bir hal var ortada."

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
BUSMED Sosyal Medya Eğitimleri
BUSMED Sosyal Medya Eğitimleri