Reklam
Reklam

Bedelliden acil satılık ikinci el oto!

Bedelli askerliğin netleşmesinden sonra internet sitelerinde ‘Bedelliden acil oto’ ilanları çıkmaya başladı. Bedelli peşinatını hazırlamak isteyenler, oto fiyatlarını 1-2 bin lira indirdi

Bedelliden acil satılık ikinci el oto!
Bedelliden acil satılık ikinci el oto!
Reklam
Merakla beklenen bedelli askerlik açıklamasından sonra ikinci el oto piyasası da hareketlendi. 30 bin liralık ‘bedel’i ödemek isteyen adaylar, nakite en kolay dönebilecek olan varlıklarını yani otomobilleri satışa çıkardı. İnternet sitelerinde bir anda ‘Bedelli askerlik için acil satılık oto’ başlıklı ilanlar türedi. Araçlarını bir an önce elden çıkarmaya çalışan bedelli adayları fiyatlarını da düşürdü.
 
Yıllardır tartışılan bedelli askerlik uygulamasıyla ilgili son açıklamayı önceki gün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yapmıştı. Erdoğan bedellide yaş sınırının 30, ücretin ise 30 bin TL olduğunu belirtmişti. Alınan karara göre bu tutarın yarısı peşin, kalanı 6 ay içinde ödenebilecek. İkinci taksidi ödemeyenler, hakkını kaybedecek. 1999 depreminden sonra çıkan son bedelli askerlik uygulamasında alınan 21 günlük temel askerlik hizmeti de son uygulamada olmayacak.
 
Fiyatlar düşük kaldı
 
Yeni bedelli uygulamasının avantajını kaçırmak istemeyenler bir an önce 30 bin lirayı hazırlamak için araçlarından vazgeçmeye başladı. Kanun henüz netleşmese de parasını şimdiden hazırlamak isteyen bedelli askerlik adayları, araçlarını piyasanın altında fiyatlarla satmaya çalışıyor. Zaten yılın en düşük fiyatlarının gerçekleştiği son çeyrekte söz konusu araçların fiyatı 1-2 bin lira daha geriledi.
 
Uluslararası ikinci el araç pazarlama şirketi Manheim’in Türkiye Genel Müdürü Cengiz Temel, bedelli askerlik için aracını satanların nihai tüketiciler olduğunu söyledi. Pazarda ikinci el araç rakamının artacağını belirten Temel, “Pazardaki genel fiyatları çok oynatacağını beklemiyorum. Zaten Aralık, Ocak, Şubat ayları fiyatların en çok kırıldığı dönemdir. Adaylar süreç sıkıntılı olduğu için aracını satmak için beklemek yerine gördüğü en iyi fiyattan vermek isteyecektir” dedi.
 
‘Almak kârlı’
 
Cengiz Temel, durumun sektöre ekstra kâr marjı yaratacağını savundu. Temel, ikinci el pazarında satışın yüzde 50’sinin binicilere, kalan yarısının ise galerilere yapıldığını hatırlatarak şöyle konuştu:
 
“Tüketiciler araçlarını satmak için önce internet ve gazeteleri deniyor. Bu kanalda satamayanlar mecburen galerilere gidiyor. Bu dönemde araçları ucuza almak kârlı olabilir. Geçen yıl pazarda 3.6 milyon noter satışı yapılırken bu yıl pazarın 5 milyonu geçmesi bekleniyor. Ancak bu artış askerler nedeniyle olmayacak. Araç devir işleminin ucuzlamasıyla daha çok noter devri yapılmasından kaynaklanacak.” 
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı