Reklam
Reklam

Sanal hiç bu kadar gerçek olmamıştı!

Gözünüzden elektronik postanız, mesajlar akacak.

Sanal hiç bu kadar gerçek olmamıştı!
Sanal hiç bu kadar gerçek olmamıştı!
Reklam

The Economic Times'a göre, ABD'deki Washington ve Finlandiya'daki Aalto Üniversitelerindeki bilim insanları üzerinden bilgilerin dijital olarak akabildiği bir kontakt lens ürettiler ve göz üzerinde testini yaparak bu ürünün yan etki açısından güvenli olduğunu gösterdiler.

KISA ELEKTRONİK POSTALAR VE METİN MESAJLARI GÖZÜNÜZDE
Bu ürünle birlikte bilim insanları lensler üzerinden kısa elektronik postaların ve metin mesajlarının gözün hemen önünden akabileceğini ispatlamış oldu.

ÇOK SAYIDA PİKSEL İÇEREN LENSLER ÜRETİLEBİLECEĞİ KANITLANDI
Üretilmiş olan lens henüz sadece tek bir piksel içeriyor olsa da, araştırma ekibi içinde çok sayıda piksel içeren lensler üretilebileceğinin kanıtı olarak görüyorlar bu gelişmeyi.

SANAL BİLGİ GİDEREK DAHA DÜNYEVİ OLUYOR
Böylece insanlar ellerini kullanmadan güncelleştirilmiş şirinevler escort verilere ulaşabilecek. Bilim insanları bu yenilik ile birlikte bilgisayar kullanılarak yaratılan sanal bilginin gerçek dünyaya daha aracısız ve doğal bir şekilde iletilmesinin yolunu bulmuş oluyorlar.

Özellikle bu teknolojinin bilgisayar oyunlarında kullanılan gereçlere büyük bir yenilik getireceği düşünülüyor.

BU LENS NASIL ÇALIŞIYOR?
Bilim insanlarınca geliştirilen bu kontakt lens dış bir kaynaktan gönderilen gücü bünyesinde toplayabilecek bir antene sahip. Aynı zamanda da bu enerjiyi depolayacak bir entegre devresi var. Sonra bu enerjiyi tek bir mavi LED içeren şeffaf safir bir çipe transfer ediyor diyor The Daily Telegraph.

Araştırmacıların üstesinden gelmek zorunda kaldıkları bir ana sorun insan gözünün-  birkaç santimetrelik odak noktası uzaklığı gerekiyor- bir kontakt lens üzerindeki objeleri çözemiyor olabilmesi idi. Bu durumda lensler üzerine yansıtılan herhangi bir bilgi  bulanık görünecekti.

Bunu halledebilmek için, bilim insanları gerecin içine bir takım fresnel lensleri dahil etti, bunlar geleneksel büyük hacimli lenslere göre çok daha ince ve daha düz yüzeylere sahipler. Böylece lens üzerine yansıtılan görüntünün göz retinası üzerinde odaklandırılmasında kullanıldılar.

Bu buluş 'Journal of Micromechanics and Microengineering'( Mikromekanizma ve Mikromühendislik dergisi) adlı dergide yayınlandı.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı