Reklam
Reklam

Seyfülislam Kaddafi’nin sonu idam

Libya’yı yöneten geçici konsey, Seyfülislam’ı Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne vermeme kararı aldı.

Seyfülislam Kaddafi’nin sonu idam
Seyfülislam Kaddafi’nin sonu idam
Reklam

Önceki gün Zintan savaşçıları tarafından çölde yakalanan Seyfülislam Kaddafi’nin, Libya’da yargılanıp en ağır cezayı almaktan kurtulması çok zor görünüyor. Zintan savaşçıları, Libya’da gerçek bir adalet sistemini öngören yeni hükümet kurulmadıkça, Seyfülislam’ı yöneticilere vermediklerini duyurdular. Libya’yı bir süre yönetecek olan yeni hükümetinse bugün şekillendirilip, yarın açıklanması bekleniyor.

 
LİBYA’DA YARGILANACAK
 
El Cezire televizyonunun iddiasına göre, Libya’yı yöneten geçici konsey, "Kendi topraklarında yargılanması halkın talebi olduğu için", Seyfülislam’ı Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne vermeme kararı aldı. Uzmanlar, Libya’da yargılanması durumunda, Muammer Kaddafi’nin oğlunun idamla cezalandırılmasına kesin gözüyle bakıyor.
 
Libya Başbakanı Abdurrahim El-Keyb, düzenlediği basın toplantısında, Seyfülislam’ın yakalanmasıyla, "devrimin bir sayfasının daha çevrildiğini" vurgulayarak, bu ânın aynı zamanda, "özgürlük, hukuk, adalet ve şeffaflık odaklı bir devlet inşasının başlangıcı" olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.
 
El-Keyb, "Halkımızı ve dünyanın tüm halklarına şunu garanti ederim ki, Seyfülislam ve onunla birlikte olanlar, yerel ve uluslararası hukuka uygun, adil bir şekilde yargılanacak" ifadesini kullandı.
 
 
LİNÇ ETMEK İSTEYEN BİNLERCE KİŞİ
 
Seyfülislam’ı yakalandığı güney çöllerinden Zintan’a getiren uçağın içinde çekilen görüntüler yayınlandı. Videoda, havalimanına inen uçağı oğul Kaddafi’yi linç etmek isteyen binlerce kişinin kuşattığı görülüyor. Pencereden bakan Seyfülislam’ın gözlerindeki korku dikkat çekiyor.
 
 
Avrupa’da okuyup lüks ve pahalı ev partileri veren eski Playboy’la uçağın içinde konuşanlardan biri olan Abdullah el-Mehdi, "Onunla, sanki küçük bir çocukla konuşur gibi konuştum. Kendisine zarar vermeyeceğimizi, acı çektirmeyeceğimizi söyleyip söz verdim." dedi.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı