Reklam
Reklam

Bursa'da Sokak Çocukları Paneli

Bursa'da HAS Parti tarafından Sokak Çocukları Paneli gerçekleştirilerek çOcuk İşçiler sorunu masaya yatırıldı.

Bursa'da Sokak Çocukları Paneli
Bursa'da Sokak Çocukları Paneli
Reklam

HAS Parti Bursa İl Başkanlığı tarafından düzenlenen Sokak Çocukları Panelinde,  Sokakta Çalışan Çocuklar Sorunu tartışıldı.

Gazeteci Aysın Komitgan'ın Panel Başkanlığını yürüttüğü Panelde Avukatlar ve Emniyet mensuplarından oluşan Konuşmacılar Çocukların İstismarı, Çalıştırılması gibi sorunlar ele alındı.

Bursa Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü’nden Sibel Özdemir, Psikolog Nesibe Aydın, Avukatlar İpek Gökalp ve Özlem Çetinkaya konuşmacı olarak katıldı. Paneli HAS Parti Bursa İl Başkanı Ali Mollasalih ve HAS Parti Bursa Kadın Kolları Başkanı Gönül Kafkas’ın yanı sıra çok sayıda kadın katılımcı izledi.

Çocuk Şube Müdürlüğü’nden Sibel Özdemir, konuşmasında Bursa nüfusunun üçte birini çocukların oluşturduğunu ve çalışan çocuk oranın da onbinde 6 olduğunu belirterek, “Bursa’da her 10000 çocuktan 1’i ise sokakta çalışıyor. Bursa’da çocuklar en fazla Osmangazi Metro İstasyonu’nda çalışıyor. Daha sonra Altıparmak Caddesi ve Ulu Cami civarında bu çocuklara rastlayabilirsiniz” dedi. Özdemir sokakta çalışan çocuklardan alışveriş yapılmaması gerektiğini de vurgulayarak yapılan her alışverişin onları sokağa daha çok mahkûm edeceğini söyledi.

Panele katılan Avukat İpek Gökalp ise, devletin “Çocuk Koruma Kanunu” ile çocuklara pozitif ayrımcılık yaptığını anımsatarak, “Çocuklara fiziksel, duygusal, ekonomik ve cinsel istismar uygulanmaktadır. Cinsel istismar uygulayanların yüzde 80 ile 95 arasında çocukların yakından tanıyan kişilerdir. Cinsel istismar konusunda en önemli unsur çocuğa inanmaktadır. Bu tarz davalarda yüzde 95 oranında ceza veriliyor” diye konuştu. Gökalp, cinsel istismara uğrayan çocuğun ileri dönemde bu tarz olayın sanığı olduğunu da sözlerine ekledi.

Avukat Özlem Çetinkaya da cinsel istismarda kız-erkek ayrımının yapılmadığını, ailelerin bu olayları hasıraltı ettiğini belirterek, “Çocuklara hayır demeyi, yabancılarla konuşmamayı, kendisine dokunma hakkının sadece kendisinde olduğunu öğretmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Sokakta çalışan çocukların yüzde 16’sının okul yüzü görmediğini vurgulayan Psikolog Nesibe Aydın ise, çalışan çocukların çalışmayan çocuklara göre daha çok saldırgan olduğunu söyledi. Aydın “Çalışan çocuklarının ailelerinin yüzde 56’sının okur yazar değil. Bu sorunu çözmek için aile içi iletişimin geliştirilmesi, sağlık ve eğitim ihtiyaçlarının karşılanması ve sokak yaşantısına alternatif aktivitelerin sunulması gerekir. Sokakta çalışan çocukları tehdit olarak görmemeliyiz, aslında onlar tehdit altında” dedi.

Panelin moderatörlüğünü yapan Aysın Komitgan ise “Sokakta çalışan çocukların azalması için iş imkânları yaratmak zorundayız. Bu olmadığı sürece satıcı çocuklar artacaktır. Ayrıca göçü durdurmak zorundayız. Bunu devlet eli ile yapacağız. Sokakta binlerce insan var ve bu soruna kalıcı çözüm bulmak zorundayız. Göstermelik faaliyetler yapmamalıyız. Bu konuda en büyük görev kadına düşüyor. Anneler bilinçlenirse sağlıklı çocuklara yetişir. Çok çocuk yapmak önemli değil, o çocuklara sahip çıkmak önemlidir” dedi…

sokak çocukları istismar has parti bursa il başkanlığı aysın komitgan ali mollasalih
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı