Reklam
Reklam

Van Gölü'nde 5.5 büyüklüğünde deprem

Saat 00.05'te merkez üssü Van Gölü olan 5.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Van Gölü'nde 5.5 büyüklüğünde deprem
Van Gölü'nde 5.5 büyüklüğünde deprem
Reklam

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi resmi internet sitesinden alınan bilgiye göre, saat 00.05'te merkez üssü Van Gölü olan 5,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Kandilli, 5.5'lik depremin merkez üssünü önce Bitlis Adilcevaz ilçesine bağlı Kavuştuk köyü olarak açıkladı, daha sonra merkez üssünü Van Gölü olarak revize etti.

Bitlis'te ise küçük çapta bir deprem kaydedildi.


TEDİRGİNLİK YARATTI"

Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, merkez üssü Van Gölü olan depremin, Adilcevaz'ın Kavuştuk, Göldüzü ve Akçıra köylerinde tedirginlik yarattığını söyledi.

Vali Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, depremin Adilcevaz ilçesine bağlı Kavuştuk, Göldüzü ve Akçıra köylerinde şiddetli şekilde hissedildiğini, vatandaşın depremden sonra tedirgin olduğunu ancak depremde can kaybının olmadığını, kendilerine olumsuz bir bilginin yansımadığını kaydetti.

Yılmaz, şöyle konuştu:

''Depremden hemen sonra Kavuştuk köyünü ve Adilcevaz'a bağlı Aydınlar Belde Belediye Başkanını aradım. İlçede tedirginlik dışında bir olumsuzluk yok. Yalnız köylülerin çadır talebi var. Geçen hafta Adilcevaz'da çadır dağıttığımız köylüler vardı. Bu depremin ardından tekrar çadır talebi olunca, Kızılay Genel Müdürünü aradım. Kızılay'ın üç ekibi kavuştuk köyüne hareket ediyor. Çadırlar Akçıra, Göldüzü, Kavuştuk gibi köylerde talebi bulunan köylülere dağıtılacak.''

Depremden sonra bir dizi önlem aldıklarını kaydeden Vali Yılmaz, Adilcevaz İlçe Jandarma Komutanlığı ve Bitlis İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekiplerini, depremin hissedildiği bölgeye yönlendirdiğini ifade etti.

"OLUMSUZ BİR DURUM YOK"

Bitlis'in Adilcevaz ilçesi Kaymakamı Ahmet Dilsiz, 5,5 büyüklüğündeki sarsıntının yoğun bir şekilde hissedildiğini ancak herhangi bir olumsuz durumun kendilerine ulaşmadığını bildirdi.

Adilcevaz Kaymakamı Ahmet Dilsiz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van Gölü merkezli depremin ardından vatandaşların evlerinden çıktığını ve dışarıda beklediğini ifade ederek, ''Sarsıntı yoğun şekilde hissedildi ama şimdiye kadar bir sıkıntı olduğuna dair bilgi ulaşmadı'' dedi.

Belediye Başkanı Adnan Göksoy da Kavuştuk köyünü telefonla aradıklarını ve bir olumsuzluk olmadığı bilgisine ulaştıklarını kaydetti.

Diğer yandan, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi internet sitesinde, Kavuştuk köyü olarak belirtilen depremin merkez üssünün, Van Gölü olduğu açıklandı.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada da, Van Gölü merkezli depremin büyüklüğünün 5,4 olduğu bildirildi.

4 KİŞİ YARALANDI
Deprem esnasında, Erciş'te bulundukları binalardan çıkmaya çalışan 4 kişi yaralandı.

Alınan bilgiye göre, deprem esnasında bulundukları binalardan dışarıya çıkmaya çalışan Maşallah Zengin, Cem Dost, Semra Öner ve İsmail Sağlam, düşerek yaralandı.

Olayın ardından yaşadığı tek katlı evden dışarı çıkmaya çalışırken evin balkonuna düşerek başından yaralanan 25 yaşındaki Maşallah Zengin, 112 ekipleri tarafından ilçe merkezindeki sahra hastanesine getirildi ve ilk müdahalenin ardından ambulansla Van'a gönderildi.

Depremde hasar gören tek katlı evde 8 kişi yaşadıklarını anlatan Zengin'in babası Muhittin Zengin, ''Deprem esnasında evimizde uyuyorduk. Deprem olunca hepimiz panik halinde evden dışarı kaçtık. Oğlum, bu esnada evin balkonunun beton zemine düştü ve başını çarparak yaralandı ve ambulansla hastaneye kaldırıldı'' dedi.

3 DEPREMZEDE VAN'A SEVK EDİLDİ
Sarsıntı sırasında bulunduğu petrol istasyonunda düşerek burnunu kıran Cem Dost, başından yaralanan Maşallah Zengin ile başından yaralanan İsmail Sağlam, sahra hastanesinde yapılan ilk müdahalenin ardından Van'daki Bölge Eğitim Araştırma Hastanesine sevk edildi. Ayağından yaralanan Semra Öner'in ise ilk müdahalenin ardından taburcu edildiği bildirildi.

SAĞLIK VE ARAMA - KURTARMA EKİPLERİ DEVRİYE GEZDİ
Depremin ardından komuta merkezi tarafından yönlendirilen 112 ambulansları, arama-kurtarma ekipleri ve polisler Erciş ilçe merkezindeki Mahalleleri dolaşarak, herhangi bir hasar ve yaralı olup olmadığını kontrol etti. Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan sahra hastanesinde ise 10'dan fazla ambulans tepe lambaları açık vaziyette, göreve hazır vaziyette bekletiliyor.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı