Reklam
Reklam

10 Sağlık Sorunu İçin Çözümler

İşte bu 10 öneri ile kendinizi daha iyi hissedin

10 Sağlık Sorunu İçin Çözümler
10 Sağlık Sorunu İçin Çözümler
Reklam

1. Yorgunluk
Gözlerinizi kapayın ve ellerinizi karnınıza koyun. Böylece nefes alıp verirken karın bölgenizin beş saniyede bir inip kalkmasını hissedin. Yavaş ve dengeli nefes alıp vermek stresinizi azaltıp tansiyonunuzu düşürecektir. Böylece yorgunluğunuzu üzerinizden atmış olacaksınız.
Kesin çözüm: Kadınların görülen kronik yorgunluk sorununun bir başka nedeni de kansızlık ki bu da genellikle yoğun geçen adet dönemlerindeki kan kayıplarına dayanıyorGünde 18 miligram yağsız et ve yeşil sebze yiyerek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Tabii ki durumunuzu doktorunuza danışmayı ihmal etmeden.  
2. Araç tutması
Seyahatte; özellikle uzun süreli uçak ve otobüs yolculuklarında ortaya çıkan mide bulantısı ve halsizlik hissi size sıkıntı verebilir. Bu sorun, gözleriniz ve iç kulağınız beyninize çelişkili sinyaller gönderiyorsa ortaya çıkar. Eğer yolculuk sırasında etrafa bakıyorsanız kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Bu nedenle ileri doğru bakarak seyhata etmelisiniz.

Kesin çözüm: Yolculuktan önce, protein ağırlıklı bir bir yemek yiyin. Az yağlı peynirli ve hindi fümeli bir sandviç ideal bir seçenek olabilir. Uzmanlara göre protein mide bulantısını karbonhidratlara göre çok daha az tetikliyor.

3.Dudakta uçukVazelin kullanın. Yapılan araştırmalara göre nem uçuğun sebep olduğu acı hissini azaltıyor.

Kesin çözüm: Dudaklarınızı aşırı soğuk ya da sıcaktan olabildiğince uzak tutun. Onları dağa çıktığınızda atkıyla, plajda ise yüzünüzü kapatan geniş bir şapkayla dış etkenlerden koruyabilirsiniz4. Ağız kokusu

Bir kaşığı dilinizin üzerine yerleştirin ve arkadan öne doğru bastırın. Bu hareket cildinizin üzerini kaplayan mukusun içerisinde bulunan ve ağzın içinde kötü bir nefes oluşmasına neden oluşmasına neden olan bakterilerin yok olmasına yardımcı olur.
Kesin çözüm: Dişinizi düzenli fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Ağzınızın hiç kuru kalmamasına da özen gösterin. Çünkü ağız içi bakterilen en rahat gelişim alanları kuru ortamlardır. Ayrıca dil üstü dokusunu temizleyen fırçalar kullanabilirsiniz.

5. Mide ekşimesi
Bir bardak sütle midenizdeki yanmayı bastırabilirsiniz. Sütün pH derecesi, boğazınızın ve midenizin yanmasına sebep olan asidi nötralize eder.
Kesin çözüm: Eğer midenizin ekşimesi günlük aktivitelerinizi ekliyecek derecede ağırlaştıysa asitli yiyeceklerden kaçınmaya çalışın. Domates sosu, alkol ve kızarmış gıdalar yüksek oranda asit içerirler.

6. Kramp-Kas kasılması
Kaslarınızı esnetin ve 30 saniye boyunca öyle kalmasını sağlayın. Kramp geçene kadar bu egzersizi aralıklarla tekrarlamata devam edin. Uzmanlar esnemenin kramp oluşumuna sebep olan sinirleri yatıştırdıklarını söylüyorlar.

Kesin çözüm: Kasların kasılması potasyum veya kalsiyum eksikliğinden de kaynaklanıyor olabilir. Spor yapmadan yarım saat önce, bolca potasyum içeren yeşilliklerle dolu bir tabak salata yemek bu şikayeti çözmenize yardım edecektir.

 

7. Mevsimsel alerjiler
Alerjinizi tetikleyen bir ortamda bulunuyorsanız hemen oradan uzaklaşıp nemli bir yere gitmeye çalışın. Ayrıca doktorlar, herzaman yanınızda bir maske ya da gözlük bulunması gerektiğini söylüyorlar, böylece anında size alerji yapan faktörlerden korunabilirsiniz.Kesin çözüm: Doktrunuzndan sadece alerji hapları hakkında değil aynı zamandaalerjiye eğilimli olan metabolizmaların korunmasını sğlayacak özel iğneler hakkında da bilgi alabilirsiniz.

8. Şişkinlik ve gaz
Uzun bir süre boyunca hareket etmeden oturmak karnınızda ya da bağırsaklarınızda gaz baloncuklarının oluşmasına sebep olabilir. Özellikel aerobik gibi egzersizlerle vücudunuzun açılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kıse mesafeli bir yürüyüşün bile sindirim sisteminize iyi geleceğini ve hareketsizliğin yol açtığı sorunları ortadan kaldıracağını unutmamalısınız!

Kesin çözüm: Soda ve fasulye gibi yiyeceklerle içecekler genelde şişkinliğin suçlusu olarak bilinirler fakar aslında her metabolizma birbirinden farklıdır. Bu nedenle tavsiyemiz son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen kişiye özel besin intoleransı testlerini yaptırmanız olacak. Böylece hangi gıdalrın sizde şişkinliğe ya da rahatsızlığa sebep olduğunu rahatlıkla öğrenebilir ve hayatınızı kolaylaştıracak önlemleri alabilirsiniz.

 

9. Endişe
Biraz dans edin. Uzmanlar şarkı söylemek, müzik dinlemek ve dans etmenin beyinde stres hormonlarını salgılayan bezlerin çalışmasını yavaşlattığını söylüyorlar.

Kesin çözüm: Düzenli bir şekilde ter atın. Yapılan araştırmalar günde 20 dakika egzersiz yapan insanların, yapmayanlara göre çok daha pozitif olduklarını ortaya çıkardı.

10. Aşk acısı

Yapılan bir araştırmaya göre sevilen biriyle konuşmak, endişeyi azaltan progesteron (yumurtalıkta bulunan ve gebelik oluşmunda rol oynayan bir hormon) hormonunun seviyesinin yükselmesine yardımcı olur.

Kesin çözüm: Günün 20 dakikasını o günkü düşüncelerinizi ve hissettiklerinizi yazarak geçirin. Doktorlar, geçirilen travmatik olaylar hakkında tutulan bir günlüğün dpresyon oluşumun engellediğini söylüyorlar. Kısacası içinizi dökmek kırık bir kalbe her zaman iyi gelir!  

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
BUSMED Sosyal Medya Eğitimleri
BUSMED Sosyal Medya Eğitimleri